Projekty
KVADRATOVE
Kolekcja biżuterii i przedmiotów dekoracyjnych powstała z inspiracji naturą oraz fascynacji przestrzenią miejską i architekturą. Łączy kontrastujące materiały, takie jak beton i żywe rośliny, nadając im spójność i harmonię.
SHAPES
Shapes to prosta biżuteria, wykonana ręcznie z różnych rodzajów metali, inspirowana sylwetkami roślin i zwierząt. Kolekcja oddaje fascynację naturą: jej złożonością, a zarazem prostym pięknem.
KOKEDAMA
Kokedama to pochodzący z Japonii sztuka uprawy roślin bez doniczki. Korzenie rośliny okłada się specjalną mieszanką ziemi, tworząc kształt kuli, a następnie owija płatami mchu.
ŚWIECE
Ręcznie robione świeczki z naturalnego wosku pszczelego, w betonowych naczynkach, eksponowane na specjalnie przygotowanych podstawkach z mosiądzu lub sklejki fornirowanej drewnem dębowym.
KUSAMONO
Kusamono to wywodząca się z Japonii sztuka tworzenia kompozycji roślinnych. Wykorzystuje się w niej rośliny zielne, które sadzi się w specjalnie dobranych, niewielkich naczyniach. Kusamono można prezentować samodzielnie albo jako dopełnienie bonsai.
INNE
Zbiór pozostałych prac, niemieszczących się w ramach głównych kolekcji. Różnorodność kształtów i materiałów pochodzi z rozmaitych źródeł inspiracji.
MATERIAŁY
Chrobotek reniferowy
Potocznie nazywany mchem, w rzeczywistości jest porostem (czyli symbiozą grzyba z glonem). To jeden z głównych pokarmów reniferów, dzięki czemu zawdzięcza swoją nazwę.
Chrobotek, którego używam w swoich pracach pochodzi z krajów skandynawskich. Jest barwiony i stabilizowany (czyli zanurzony w roztworze gliceryny), dzięki czemu przez długie lata wygląda i zachowuje się jakby był żywy. Reaguje także na wilgotność powietrza, a wręcz może być jej wskaźnikiem – gdy jest za niska, robi się twardy i suchy w dotyku.
Beton architektoniczny
W swoich pracach używam betonu zwanego architektonicznym. To wysokiej jakości mieszanka o bardzo drobnym kruszywie, dodatkowo zbrojona włóknem szklanym, co zwiększa jej wytrzymałość i minimalizuje ryzyko pęknięć gotowych elementów. Jej konsystencja umożliwia odlewanie precyzyjnych detali, a zrobione z betonu architektonicznego naczynka mogą mieć bardzo cienkie ścianki. Zdarzało mi się wykonywać elementy o średnicy zaledwie ok. 5 mm. Beton można barwić przy pomocy specjalnego barwnika mineralnego – ja używam czarnego i białego, co pozwala na otrzymanie rożnych odcieni szarości od jasnego, prawie białego do bardzo ciemnego.
Metale
Do wykonania biżuterii wykorzystuję głównie metale kolorowe – mosiądz, alpakę (mało popularny rodzaj mosiądzu w ciepłym, srebrnym odcieniu), a czasem także miedź. Zdarza mi się również sięgać po srebro, gdy realizuję zlecenie na indywidualne zamówienie lub zależy mi na miękkim metalu.
Alpakę, którą coraz częściej stosuję w swoich pracach, szczególnie cenię za trwałość oraz odporność. Genialnie sprawdza się przy płaskich powierzchniach – dzięki jej właściwościom mogę użyć dość cienkiej blachy.
Wosk
Do produkcji świec wykorzystuję wyłącznie w 100% naturalny wosk pszczeli ze względu na jego unikalne właściwości, m.in. czyste spalanie, jonizację i oczyszczanie powietrza czy wysoką jakość światła. To także ekologiczny, odnawialny produkt. Wykonane z niego świece są biodegradowalne, nie zawierają toksycznych substancji i sztucznych dodatków. Palą się też dłużej niż te wykonane z parafiny czy wosku sojowego, ciesząc swoim naturalnym zapachem.
Rośliny
Do tworzenia kusamono i kokedamy wykorzystuję różnorodne rośliny z mało rozbudowanym systemem korzeniowym. Stanowią one kluczowy element tych dekoracyjnych kompozycji. Lubię tworzyć kokedamy z asparagusem, monsterą czy bluszczem, a do kusamono chętnie wybieram rośliny takie jak szafirek czy skalnica. Tworzę również kompozycje na indywidualne zamówienie.
Odwiedź mnie w pracowni
Na co dzień możesz spotkać mnie w klimatycznej pracowni na Mokotowie. Obejrzysz tam nie tylko produkty wystawione w sklepie online, ale także więcej prac: biżuterię wykonaną w pojedynczych sztukach czy zegary o nietypowych wybarwieniach. Wizyta w pracowni to też jedyna okazja, by zakupić kusamono – nie ma go w sprzedaży internetowej.
Chętnie opowiem Ci o poszczególnych przedmiotach, technikach ich tworzenia czy pielęgnacji. Do zobaczenia!
PS Czasem nosi mnie po mieście, więc jeśli chcesz mieć 100% pewności, że będę w pracowni, zadzwoń wcześniej!
Pracownia
Adres: Belgijska 6, Warszawa
Kontakt
Joanna Komorowska
joanna@komorowska.com
+48 605 158 111